Jadłospis

Pałac w Brodach

Jednym z najpiękniejszych zabytków na terenie województwa lubuskiego jest pałac w Brodach.

Pałac w Brodach wyróżnia się przede wszystkim tym, że rezydencja magnacka została tu w bardzo ciekawy sposób połączona z samym miasteczkiem. Barokowy pałac, otoczony ogrodem, łączy się z miasteczkiem  traktem ozdobionym okazałą bramą. Sam pałac, mocno podniszczony, kontrastuje z dawną, pięknie odnowioną oficyną. W oficynie tej mieści się obecnie hotel i restauracja. Działa tu również stajnia oraz hotel dla koni.

Na uwagę zasługuje otaczający go park z jeziorem.  Ma on duże walory krajobrazowe i jest świetnym miejscem na rodzinny spacer. Jego największą ozdobą są ciekawe gatunki drzew oraz krzewów.

Brody znane są jednak nie tylko z pałacu i otaczającego go parku.  Zachował się tu ciekawy zespół urbanistyczny, typowy dla okresu baroku. Spacer po tym malowniczym miasteczku to duża przyjemność dla dużych i małych. Tu można poczuć klimat dawnych lat i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. I choć Brody nie należą do najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, warto tu zajrzeć podczas wędrówek po ziemi lubuskiej.

fot. Bernard Geppert